Skup złomu elektronicznego, przetwarzanie i utylizacja elektroniki to bardzo intratny biznes.

Firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów elektronicznych, po skupie,  segregacji i uzdatnianiu, sprzedają odzyskany towar do hut szkła, aluminium, papierni  i innych przedsiębiorstw, które te surowce wtórne zużywają do produkcji różnych towarów.

Najwięcej tego typu surowców dostarczają do skupów w naszym kraju  ludzie funkcjonujący na marginesie życia społecznego. Powszechnym widokiem są mężczyźni poruszający się po osiedlach z wózkami wypełnionymi różnego rodzaju elementami, które dostarczane są później do skupów.

Są też firmy, które same odbierają niepotrzebne i zużyte już przedmioty z domów i firm własnym transportem, płacąc za odebrany towar, gdyż wiedzą, że jest to dobry interes.

Rynek surowców, które odzyskane zostały dzięki recyclingowi, z roku na rok rośnie. Im bardziej rozwinięty kraj tym więcej odzyskuje się surowców.  M a to ogromne znaczenie dla ochrony naszego środowiska, które nie jest zaśmiecane, jest czystsze powietrze, akweny wodne, mniej jest wycinanych lasów, mniej trzeba wydobywać surowców z kopalin.

Działające w tym biznesie firmy zarabiają na dostarczaniu surowców uzyskanych z recyclingu do fabryk, hut i innych firm zajmujących się produkcją.

W Polsce skupem i przetwarzaniem surowców wtórnych zajmują się firmy państwowe, zagraniczne i prywatne. Według szacunkowych danych  obroty krajowych przedsiębiorstw z branży recyklingu to kilkanaście milionów złotych rocznie, a zagranicznych od kilkudziesięciu do nawet kilkuset milionów złotych.

Najbardziej rozwinięty i najdłużej działający w naszym kraju jest skup makulatury i złomu. Skup złomu elektronicznego i elektrycznego dopiero się rozwija.